Pokud se s námi chcete jednoduše spojit, můžete využít tento formulář.
FAQ - Nejčastěji kladené dotazy
Co je to energetický audit?
Písemná zpráva obsahující informace o stávající nebo předpokládané úrovni využívání energie v budovách, energetickém hospodářství, průmyslovém postupu a energetických službách s popisem a stanovením technicky, ekologicky a ekonomicky efektivních návrhů na zvýšení úspor energie nebo zvýšení energetiké účinnosti včetně doporučení k realizaci.
Zpráva obsahuje následující podkapitoly:
popis stávajícího stavu budovy
stav zdroje tepla
stav zdroje TV
stav zdroje chladu
stav zdroje el. energie
stav rozvodů energie
popis hlavních spotřebičů energie
popis stavu obálky budovy
zhodnocení stávajícího stavu budovy
návrh dvou variant energeticky úsporných opatření a vyhodnocení obou variant
z ekonomického hlediska
z ekologického hlediska
výběr optimální varianty a doporučení energetického specialisty
Legislativně je zakotven v Zákonu 406/2000, o hospodaření energií.
Co je průkaz energetické náročnosti budovy?
Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je dokument, který obsahuje stanovené informace o energetické náročnosti budovy nebo ucelené části budovy.
Do výpočtu PENB jsou zahrnuty následující faktory:
kvalita obálky budovy
kvalita systému vytápění budovy
kvalita ohřevu teplé vody v budově
kvalita systému chlazení budovy
instalované alternativní zdroje energie (solární systémy, kogenerační jednotky apod.)
V praxi dochází velmi často k záměně pojmů. Pojem průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) není možné zaměňovat za pojem energetický štítek. Stavebník nebo majitel nemovitosti, kterým nastane povinnost prokázat úroveň energetické náročnosti budovy, neprokazuje stav budovy energetickým štítkem, ale výhradně prostřednictvím PENB!
Vyjadřuje celkovou energetickou náročnost budovy vyjádřenou v GJ a měrnou vypočtenou roční spotřebu energie vyjádřenou v kWh/(m2·rok).
Kdy je nutné mít průkaz energetické náročnosti budovy?
při stavbě nové budovy výstavbě nových budov a větších změnách již dokončených budov
při prodeji budovy nebo její ucelené části
při pronájmu budovy nebo její ucelené části
Co je to energetický štítek obálky budovy?
Energetický štítek budovy je dokument, který popisuje kvalitu obálky budovy. Stanovuje se výpočtem pomocí tepelných ztrát obálky budovy.
V souvislosti s kategorií energetický štítek obálky budovy dochází často k matení pojmů a zkreslování významu. Pojem jednoznačně vymezuje technická norma ČSN 73 0540-2 - tepelná ochrana budov - Část 2: Požadavky. V současné době je poslední platná verze z října roku 2011 včetně Změny z dubna roku 2012.
Energetický štítek obálky budovy a protokol k němu jsou přehledné technické dokumenty, kterými lze doložit splnění požadavku na prostup tepla obálkou budovy, vyjadřuje úroveň obálky budovy z pohledu součinitele prostupu tepla a vyjadřuje se ve W/(m2·K).
K čemu slouží energetický štítek obálky budovy?
Energetický štítek obálky budovy je povinnou průkazu energetické náročnosti budovy zpracovávané podle zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií Případně bývá součástí povinných příloh při zpracování energetického auditu za účelem získání dotace poskytované z evropských fondů. (zpravidla požadavek SFŽP)
Co je EPC a kdo ji může využít?
EPC je metoda, která nabízí vyhodnocení potenciálu energetických úspor a realizaci opatření vedoucích k jejich dosažení s tím, že projekt je financovaný dodavatelem investičních opatření a vložené finanční prostředky jsou spláceny pouze na základě skutečně dosažených úspor, jejichž vyhodnocování je specifikováno ve smlouvě o energetických službách se zaručeným výsledkem.
EPC je vhodné pro všechny subjekty, které nakládají energiemi a mají zájem o realizaci úspor energií snížením ztrát nebo efektivnějším získáváním energií.
Jaké jsou dosažitelné dotace v oblasti energetiky?
Úspory energií jsou opakovaně zařazovány do operačních programů a pro energetiku se připravuje 3. prioritní osa zaměřená na účinné nakládání s energií, rozvoj energetické infrastruktury a obnovitelných zdrojů energie, podpora zavádění nových technologií v oblasti nakládání energií a druhotných surovin.
K vytápění a ohřevu teplé vody používám plynový kotel o výkonu 15 kW. Jak často musím nechat kotel kontrolovat?
Četnost provádění kontrol kotlů je předepsána Vyhláškou č. 194/2013 Sb., která ukládá legislativní povinnost kontrol kotlů s výkonem 20 kW a vyšším.
Pro spolehlivou a efektivní funkci kotle je doporučeno provádět 1x ročně servis odbornou servisní firmou.
Co je nutné mít pro povolení výroby elektrické energie fotovoltaickými články?
Instalace FVE předpokládá:
podání žádosti o připojení u místně příslušného distributora (ČEZ, e-ON, PRE) – v některých lokalitách může být připojení problém
vyřízení veškerých formalit spojených s odsouhlasením technologického řešení a projektových dokumentací – je potřeba počítat se stavebním řízením
vyřízení konečného vydání licence ERU na výrobu elektřiny z OZE vydávané Energetickým regulačním úřadem – v druhé polovině 2015 pravděpodobně odpadne pro zdroje pod 10 kW
celá procedura trvá minimálně tři měsíce a inženýring může být součástí projektu a dodávky (legislativní požadavky se vyřizují na základě plné moci)
Co je to Kotlíková dotace a jak funguje?
O Kotlíkovou dotaci si může zažádat pouze fyzická osoba, která je zároveň vlastníkem, resp. spoluvlastníkem nemovitosti, která je určena k bydlení. Pro podnikatele a firmy není Kotlíková dotace určena.
Dotace je poskytována formou jednorázové investiční účelové podpory a příjemce dotace musí projekt realizovat na území příslušného kraje.
Do uznatelných nákladů patří nákup a instalace nového kotle, případně akumulační nádoby. Kotel na tuhá paliva musí splňovat minimálně 3. emisní třídu (nebo vyšší) dle ČSN EN 303-5.
Podmínkou je výběr pouze takového kotle, který je v době pořízení zapsán v Seznamu výrobků a technologií (SVT).
Občané, kteří o dotaci požádají, dostanou do čtyř měsíců od podání žádosti vyrozumění, zda jim finance na nový kotel budou poskytnuty, či nikoliv. Úspěšní žadatelé pak mají devět měsíců na to, aby zlikvidovali starý kotel, koupili a instalovali nový a předložili požadované doklady ke kontrole. Finance žadatelé obdrží na svůj účet do třiceti dnů po podpisu smlouvy o poskytnutí dotace.
Které zákony, vyhlášky a cenové regulace se týkají kombinované výroby el. energie a tepla?
Legislativa pro tuto oblast je rozsáhlá a nejdůležitější dokumenty jsou tyto:
Zákon č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie
Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění zákona 318/2012 Sb. o hospodaření energiemi
Zákon č. 458/2000 Sb. o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích (energetický zákon)
Vyhláška č. 478/2012 Sb. o vykazování a evidenci elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů a biometanu
Vyhláška č. 436/2013 Sb. o způsobu regulace cen a postupech pro regulaci cen v elektroenergetice a teplárenství
Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, kterým se stanovuje podpora pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, kombinované výroby elektřiny a tepla a druhotných energetických zdrojů – vydáváno vždy na kalendářní rok